Connect with us

Baschet de performanță

U15: S-a încheiat campionatul!

Echipele clujene au încheiat întrecerea pe locurile 4 și 10 la masculin și 5 și 8 la feminin.

Campionatele Naționale Under 15 ediția 2022-2023 s-au încheiat! Ultimele acte ale întrecerii au avut loc pe parcursul acestei săptămâni la Sfântu Gheorghe (feminin) și Sibiu și București (masculin).

Echipele calificate în Turneul Final feminin au fost împărțite în două grupe, după cum urmează:

• Grupa 1A: ACS Dan Dacian București, CSM Constanța, ACS Smart Basketball Team, ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe
  • Grupa 2A: ACS Gladius Târgu Mureș, CS Olimpia București, CSȘ Bega Timișoara, LAPI Dej.

• ACS Smart Basketball Team – ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe 43-44

În urma acestor rezultate, ambele echipe clujene au jucat în faza locurilor 5-8.

• Joi, 13 aprilie:
    • CSM Constanța – LAPI Dej 61-34
    • CSȘ Bega Timișoara – ACS Smart Basketball Team 37-52
  • Vineri, 14 aprilie:
    • LAPI Dej – CSȘ Bega Timișoara 44-58
    • CSM Constanța – ACS Smart Basketball Team 46-49

În urma acestor rezultate, fetele de la ACS Smart Basketball Team au câștigat turneul pentru locurile 5-8, în timp ce LAPI Dej s-a clasat pe locul 8. Medaliile au fost câștigate de ACS Gladius Târgu Mureș (aur), CS Olimpia București (argint) și ACS Dan Dacian București (bronz).

În competiția masculină, pentru locurile 1-8 a evoluat ACS U-BT Cluj-Napoca, distribuită în Grupa 1A, alături de ABC Leii București, ABC Laguna București și CSȘ Târgoviște, în timp ce Grupa 1B a fost formată din echipele CSȘ CSM Ploiești, ABC CSU Sibiu, CS Dinamo CSȘ 6 București și LPS Târgu Mureș.

• CSȘ CSM Ploiești – ABC CSU Sibiu 65-45

ACS U-BT Cluj-Napoca a pătruns, așadar, în semifinale, jucând joi și vineri pentru locurile 1-4:

• CSȘ CSM Ploiești – ACS U-BT Cluj-Napoca 64-46
    • ABC CSU Sibiu – ACS U-BT Cluj-Napoca 75-71

Așadar, clujenii de la ACS U-BT au încheiat stagiunea pe locul 4. Finala mare a fost adjudecată de CSȘ CSM Ploiești în fața celor de la ABC Leii București. Componentul clujenilor, Radu Cepoi, a fost selectat în cea mai bună echipă a turneului și a primit premiul pentru cel mai bun marcator.

Cea de-a doua echipă clujeană, CSȘ Viitorul, a jucat în Grupa Valorică B, luptându-se pentru o poziție cât mai bună în zona locurilor 9-16. Clujenii au evoluat în Grupa 1B, alături de ACS Dan Dacian București, ABC Rising Stars Popești Leordeni și CSM CSU Oradea. În cealaltă grupă, 2B, au fost distribuite echipele ABC Stomart Iași, CSU Știința București, LPS Galați și ACS Phoenix Suceava, însă ultima dintre ele s-a retras înainte de startul competiției. Turneul s-a disputat în capitală, la sala RomSilva, consemnându-se următoarele rezultate:

• CSȘ Viitorul Cluj-Napoca – CSM CSU Oradea 70-91

În continuare s-au jucat meciurile pentru clasament, CSȘ Viitorul jucând pentru locurile 9-12:

• ACS Stomart Iași – CSȘ Viitorul Cluj-Napoca 64-76
    • CSU Știința București – CSȘ Viitorul Cluj-Napoca 68-64

Așadar, clujenii încheie stagiunea pe locul 10.