Connect with us

Baschet de performanță

Sistem competițional juniori

Sistemul competițional în stagiunea 2021-2022 pentru fiecare categorie de vârstă.

Sistem competițional juniori

Federația Română de Baschet a actualizat Regulamentele Specifice conform cărora se desfășoară Campionatele Naționale de juniori în stagiunea 2021-2022.

Vă prezentăm felul în care se vor desfășura competițiile pentru fiecare categorie de vârstă, atât în secțiunile masculine, cât și feminine, la care există înscrise echipe clujene.

  • 23 de echipe înscrise

Faza 1 – Faza geografică

  • 5 grupe de câte patru echipe și o grupă de trei echipe, repartizate pe criterii regionale (Grupele A, B, C, D, E și F
  • NBS Cluj-Napoca și LAPI Dej în Grupa A, Smart Basketball Team în Grupa D
  • în cadrul fazei se vor disputa meciuri tur-retur în cadrul a două turnee (9-10 octombrie 2021 și 20-21 noiembrie 2021)

Faza 2 – Faza Top 20

  • primele trei din fiecare grupă, plus două cele mai bune locuri 4 formează 5 grupe de câte 4 echipe ce continuă competiția în Grupa Valorică A, formând Grupele 1, 2, 3, 4 și 5, celelalte trei echipe în Grupa Valorică B (Grupa 6)
  • în cadrul fazei se vor disputa meciuri tur-retur în cadrul a două turnee (11-12 decembrie 2021 și 19-20 februarie 2022)

Faza 3 – Faza Top 16

  • primele trei locuri din Grupele 1, 2, 3, 4 și 5 din faza precedentă, la care se adaugă cel mai bun loc 4, vor forma cele patru grupe ale acestei faze (Grupa Valorică A2). Grupele vor fi Grupa I, II, III și IV. Celelalte echipe vor forma două grupe, Grupele V și VI, ce vor constitui Grupa Valorică B2.
  • în cadrul fazei se vor disputa meciuri tur-retur în cadrul a două turnee (26–27 martie 2-3 aprilie și 22-23 aprilie 2022)

Turneul Final – Top 12

  • primele trei locuri din fiecare grupă a fazei precedente vor fi împărțite în patru grupe de câte trei echipe, Grupele A1, B1, C1 și D1, urmând ca în cadrul Turneului Final 1 să joace fiecare cu fiecare, pentru ca mai apoi să dispute semifinale și finale
  • în afara acestor 12 echipe, alte 8 vor mai constitui două grupe și vor juca Turneul Final 2, care de fapt va stabili ocupantele locurilor 13-20
  • cele două Turnee Finale se vor disputa în perioada 4-8 mai 2022.
  • 46 de echipe înscrise

Faza 1 – Faza geografică

  • 10 grupe de câte patru echipe și două ce au doar trei formații în componență, repartizate pe criterii regionale (Grupele A, B, …, L)
  • clubul clujean ACS U-BT Cluj-Napoca a înscris trei echipe în competiție, acestea fiind distribuite în Grupa F (U-BT 2) și în Grupa G (U-BT 1 și U-BT 3)
  • în cadrul fazei se vor disputa meciuri tur-retur în cadrul a două turnee (9-10 octombrie 2021 și 20-21 noiembrie 2021)

Faza 2 – Top 36

  • primele trei locuri din cadrul grupelor fazei precedente se califică în Grupa Valorică A1, formând grupe de câte 4 echipe (Grupele 1, 2, …, 9), iar celelalte continuă competiția în Grupa Valorică B1 (Grupele 10, 11 și 12)
  • în cadrul fazei se vor disputa meciuri tur-retur în cadrul a două turnee (11-12 decembrie 2021 și 19-20 februarie 2022)

Faza 3 – Top 24

  • primele două locuri din fiecare grupă a fazei precedente, plus cele mai bune 6 echipe de pe locurile trei formează Grupa Valorică A2 (formând Grupele I, II, …, VI), celelalte continuând competiția în Grupa Valorică B2 (Grupele VII, VIII, …, XII)
  • în cadrul fazei se vor disputa meciuri tur-retur în cadrul a două turnee (26-27 martie 2-3 aprilie și 22-23 aprilie 2022)

Turneul Final – Top 12

  • primele două locuri din fiecare grupă a fazei precedente vor fi împărțite în patru grupe de câte trei echipe, Grupele A1, B1, C1 și D1, urmând ca în cadrul Turneului Final 1 să joace fiecare cu fiecare, pentru ca mai apoi să dispute semifinale și finale
  • în afara acestor 12 echipe, alte 12 vor mai constitui două grupe și vor juca Turneul Final 2, care de fapt va stabili ocupantele locurilor 13-24
  • cele două Turnee Finale se vor disputa în perioada 4-8 mai 2022.
  • 16 echipe înscrise

Faza 1 – Faza geografică

  • 4 grupe de câte 4 echipe, repartizate pe criterii regionale (Grupele A, B, C și D)
  • Clujul este reprezentat de Smart Basketball Team Cluj-Napoca și LAPI Dej, ambele distribuite în Grupa B
  • în cadrul fazei se vor disputa meciuri tur-retur în cadrul a două turnee (16-17 octombrie 2021 și 27-28 noiembrie 2021)

Faza 2 – Faza geografică

  • Grupele B și C, respectiv A și D se încrucișează, formând alte patru grupe de câte patru echipe, respectiv Grupele 1, 2, 3 și 4
  • în cadrul fazei se vor disputa meciuri tur-retur în cadrul a două turnee (18-19 decembrie 2021 și 5-6 februarie 2022)

Faza 3 – Grupe amestecate

  • se formează patru grupe (Grupele I, II, III și IV), fiecare conținând câte o câștigătoare de grupă din faza precedentă, un loc secund, un loc trei și un loc patru
  • în cadrul fazei se vor disputa meciuri tur-retur în cadrul a două turnee (19-20 martie 2022 și 15-16 aprilie 2022)

Turneul Final 1

  • primele trei echipe din fiecare grupă precedentă vor forma patru grupe de trei echipe, Grupele A1, B1, C1 și D1, urmând ca în cadrul Turneului Final 1 să joace fiecare cu fiecare, pentru ca mai apoi să dispute semifinale și finale
  • turneul va avea loc în perioada 18-22 mai 2022

Turneul Final 2

  • ultimele 4 echipe vor disputa, probabil prin tragere la sorți, un turneu de tip Final Four, pentru a stabili clasatele pe locurile 13-16
  • turneul va avea loc în perioada 21-22 mai 2022
  • 31 echipe înscrise

Faza 1 – Faza geografică

  • 7 grupe de câte 4 echipe și o grupă de 3 echipe, repartizate pe criterii regionale (Grupele A, B, …, H)
  • Clujul este reprezentat de ACS U-BT Cluj-Napoca și CSȘ Viitorul Cluj-Napoca, ambele distribuite în Grupa C
  • în cadrul fazei se vor disputa meciuri tur-retur în cadrul a două turnee (16-17 octombrie 2021 și 27-28 noiembrie 2021)

Faza 2 – Faza Top 24

  • primele trei echipe din fiecare grupă se califică în Grupa Valorică A1, formând Grupele 1, 2, …, 6, celelalte urmând să evolueze în B1 (Grupele 7 și 8)
  • în cadrul fazei se vor disputa meciuri tur-retur în cadrul a două turnee (18-19 decembrie 2021 și 5-6 februarie 2022)

Faza 3 – Top 16

  • primele două echipe din fiecare grupă a fazei precedente (A1), la care se adaugă cele mai bune patru locuri 3 vor forma grupele valorice A2 (Grupele I, II, III și IV), celelalte echipe constituind grupa valorică B2 (Grupele V, VI, VII și VIII)
  • pe parcursul fazei se vor disputa meciuri tur-retur în cadrul a două turnee (19-20 martie 2022 și 15-16 aprilie 2022)

Turneele Finale 1 și 2

  • primele trei echipe din fiecare grupă precedentă vor forma patru grupe de trei echipe, Grupele 1A, 1B, 1C și 1D, urmând ca în cadrul Turneului Final 1 să joace fiecare cu fiecare, pentru ca mai apoi să dispute semifinale și finale
  • ultimele 4 echipe din A2, împreună cu primele două clasate în grupele B2 vor fi, de asemenea, împărțite în patru grupe de câte trei echipe, respectiv Grupele 2A, 2B, 2C și 2D, urmând ca în cadrul Turneului Final 2 să joace fiecare cu fiecare, pentru ca mai apoi să dispute semifinale și finale
  • turneele vor avea loc în perioada 18-22 mai 2022
  • 15 echipe înscrise

Faza 1 – Faza geografică

  • 3 grupe de câte 4 echipe și o grupă de 3 echipe, repartizate pe criterii regionale (Grupele A, B, C și D)
  • Clujul este reprezentat de NBS Cluj-Napoca, repartizată în Grupa C
  • în cadrul fazei se vor disputa meciuri într-o singură manșă, turneul având loc în perioada 23-24 octombrie

Faza 2 – Faza geografică

  • echipele sunt redistribuite pe criterii geografice, indiferent de rezultatele din prima fază, în Grupele 1, 2, 3 și 4, NBS Cluj-Napoca urmând să joace în Grupa 1
  • în cadrul fazei se vor disputa meciuri într-o singură manșă, turneul având loc în perioada 13-14 noiembrie 2021

Faza 3 – Grupe amestecate

  • se formează patru grupe (Grupele I, II, III și IV), fiecare conținând câte o câștigătoare de grupă din faza precedentă, un loc secund, un loc trei și un loc patru, cu excepția Grupei IV, care are doar trei echipe
  • în cadrul fazei se vor disputa meciuri tur-retur în cadrul a două turnee (22-23 ianuarie 2022 și 12-13 martie 2022)

Turneul Final 1

  • primele trei echipe din fiecare grupă precedentă vor forma patru grupe de trei echipe, Grupele A1, B1, C1 și D1, urmând ca în cadrul Turneului Final 1 să joace fiecare cu fiecare, pentru ca mai apoi să dispute semifinale și finale
  • turneul va avea loc în perioada 23-27 martie 2022

Turneul Final 2

  • ultimele 4 echipe vor disputa, probabil prin tragere la sorți, un turneu de tip Final Four, pentru a stabili clasatele pe locurile 13-16
  • turneul va avea loc în perioada 2-3 aprilie 2022
  • 32 echipe înscrise

Faza 1 – Faza geografică

  • 5 grupe de câte 4 echipe și 4 grupe de 3 echipe, repartizate pe criterii regionale (Grupele A, B, …, I)
  • Clujul este reprezentat de ACS U-BT Cluj-Napoca, în Grupa A
  • în cadrul fazei se vor disputa meciuri într-o singură manșă, turneul având loc în perioada 23-24 octombrie 2021

Faza 2 – Faza Top 24

  • primele două echipe din fiecare grupă, la care se adaugă 6 ocupante ale locurilor 3 se califică în Grupa Valorică A1, formând Grupele 1, 2, …, 6, celelalte urmând să evolueze în B1 (Grupele 7 și 8)
  • în cadrul fazei se vor disputa meciuri într-o singură manșă, turneul având loc în perioada 13-14 noiembrie 2021

Faza 3 – Top 16

  • primele două echipe din fiecare grupă a fazei precedente (A1), la care se adaugă cele mai bune patru locuri 3 vor forma grupele valorice A2 (Grupele I, II, III și IV), celelalte echipe constituind grupa valorică B2 (Grupele V, VI, VII și VIII)
  • pe parcursul fazei se vor disputa meciuri tur-retur în cadrul a două turnee (22-23 ianuarie 2022 și 12-13 martie 2022)

Turneele Finale 1 și 2

  • primele trei echipe din fiecare grupă precedentă vor forma patru grupe de trei echipe, Grupele 1A, 1B, 1C și 1D, urmând ca în cadrul Turneului Final 1 să joace fiecare cu fiecare, pentru ca mai apoi să dispute semifinale și finale
  • ultimele 4 echipe din A2, împreună cu primele două clasate în grupele B2 vor fi, de asemenea, împărțite în patru grupe de câte trei echipe, respectiv Grupele 2A, 2B, 2C și 2D, urmând ca în cadrul Turneului Final 2 să joace fiecare cu fiecare, pentru ca mai apoi să dispute semifinale și finale
  • turneele vor avea loc în perioada 23-27 martie 2022
  • 14 echipe înscrise

Faza 1 – Faza geografică

  • 2 grupe de câte 4 echipe și 2 grupe de câte trei, repartizate pe criterii regionale (Grupele A, B, C și D)
  • Clujul este reprezentat de CS Universitatea Cluj, în Grupa D
  • în cadrul fazei se joacă meciuri tur-retur în cadrul a două turnee (9-10 octombrie 2021 și 30-31 octombrie 2021)

Faza 2 – Faza geografică

  • Grupele B și C, respectiv A și D se încrucișează, formând alte patru grupe de câte patru echipe, respectiv Grupele 1, 2, 3 și 4
  • în cadrul fazei se vor disputa meciuri tur-retur în cadrul a două turnee (20-21 noiembrie 2021 și 11-12 decembrie 2021)

Faza 3 – Grupe amestecate

  • se formează patru grupe (Grupele I, II, III și IV), fiecare conținând câte o câștigătoare de grupă din faza precedentă, un loc secund, un loc trei și un loc patru
  • în cadrul fazei se va juca o singură manșă, în perioada 12-13 februarie 2022

Faza 4 – Grupe amestecate

  • se formează patru grupe (Grupele A1, A2, A3 și A4), fiecare conținând câte o câștigătoare de grupă din faza precedentă, un loc secund, un loc trei și un loc patru
  • în cadrul fazei se vor disputa meciuri tur-retur în cadrul a două turnee (4-5 martie 2022 și 9-10 aprilie 2022)

Turneul Final 1

  • primele două echipe din fiecare grupă precedentă vor forma două grupe de câte 4 echipe, urmând ca în cadrul Turneului Final 1 să joace fiecare cu fiecare, pentru ca mai apoi să dispute semifinale și finale
  • turneul va avea loc în perioada 27 aprilie – 1 mai 2022

Turneul Final 2

  • locurile trei din faza precedentă vor disputa, prin tragere la sorți, un turneu de tip Final Four, pentru a stabili clasatele pe locurile 9-12
  • turneul va avea loc în perioada 30 aprilie – 1 mai 2022
  • 35 echipe înscrise

Faza 1 – Faza geografică

  • 8 grupe de câte 4 echipe și o grupă de 3 echipe, repartizate pe criterii regionale (Grupele A, B, …, I)
  • Clujul este reprezentat de ACS U-BT Cluj-Napoca, ce joacă în Grupa D
  • în cadrul fazei se vor disputa meciuri tur-retur în cadrul a două turnee (9-10 și 30-31 octombrie 2021)

Faza 2 – Faza Top 32

  • primele trei echipe din fiecare grupă și două locuri 4 se califică în Grupa Valorică A1, formând Grupele 1, 2, …, 8, celelalte urmând să evolueze în B1 (Grupa 9)
  • în cadrul fazei se vor disputa meciuri tur-retur în cadrul a două turnee (20-21 noiembrie 2021 și 11-12 decembrie 2021)

Faza 3 – Top 24

  • primele trei echipe din fiecare grupă a fazei precedente (A1) vor forma grupele valorice A2 (Grupele I, II, …, VI), celelalte echipe constituind grupa valorică B2 (Grupele VII, VIII și IX)
  • pe parcursul fazei se va juca o singură manșă, în perioada 12-13 februarie 2022

Faza 4 – Top 16

  • primele două echipe din fiecare grupă a fazei precedente (A2), împreună cu cele mai bune 4 locuri 3 vor forma grupele valorice A3 (Grupele A1, A2, A3 și A4), celelalte echipe constituind grupa valorică B3 (Grupele B1, B2, …, B5)
  • în cadrul fazei se vor disputa meciuri tur-retur pe parcursul a două turnee (4-5 și 26-27 martie 2022)

Turneele Finale 1 și 2

  • primele două echipe din fiecare grupă valorică A3 vor forma două grupe de patru echipe, Grupele 1A și 1B, urmând ca în cadrul Turneului Final 1 să joace fiecare cu fiecare, pentru ca mai apoi să dispute semifinale și finale
  • ocupantele locurilor trei în faza precedentă din A3, împreună cele mai bune două locuri patru, dar și cu cu primele două clasate în grupele B3 vor fi, de asemenea, împărțite în două grupe de câte patru echipe, respectiv Grupele 2A și 2B, urmând ca în cadrul Turneului Final 2 să joace fiecare cu fiecare, pentru ca mai apoi să dispute semifinale și finale
  • turneele vor avea loc în perioada 27 aprilie – 1 mai 2022
  • Clujul nu are echipe înscrise la această secțiune
  • 53 echipe înscrise

Faza 1 – Faza geografică

  • 11 grupe de câte 4 echipe și trei grupe de 3 echipe, repartizate pe criterii regionale (Grupele A, B, …, N)
  • Clujul este reprezentat de ACS U-BT Cluj-Napoca și CS Viitorul Cluj-Napoca, ce joacă în Grupa D
  • în cadrul fazei se vor disputa meciuri tur-retur în cadrul a două turnee (16-17 octombrie și 6-7 noiembrie 2021)

Faza 2 – Faza Top 40

  • primele două echipe din fiecare grupă și 12 locuri 3 se califică în Grupa Valorică A1, formând Grupele 1, 2, …, 10, celelalte urmând să evolueze în B1 (Grupele 11, 12 și 13)
  • în cadrul fazei se vor disputa meciuri tur-retur în cadrul a două turnee (27-28 noiembrie și 18-19 decembrie 2021)

Faza 3 – Top 24

  • primele două echipe din fiecare grupă a fazei precedente (A1) și 4 ocupante de loc 3 vor forma grupele valorice A2 (Grupele I, II, …, VI), celelalte echipe constituind grupa valorică B2 (Grupele VII, VIII, …., XIII)
  • pe parcursul fazei se va juca o singură manșă, în perioada 5-6 februarie 2022

Faza 4 – Top 16

  • primele două echipe din fiecare grupă a fazei precedente (A2), împreună cu cele mai bune 4 locuri 3 vor forma grupele valorice A3 (Grupele A1, A2, A3 și A4), celelalte echipe constituind grupa valorică B3 (Grupele B1, B2, …, B9)
  • în cadrul fazei se vor disputa meciuri tur-retur pe parcursul a două turnee (19-20 martie și 15-16 aprilie 2022)

Turneele Finale 1 și 2

  • primele două echipe din fiecare grupă valorică A3 vor forma două grupe de patru echipe, Grupele 1A și 1B, urmând ca în cadrul Turneului Final 1 să joace fiecare cu fiecare, pentru ca mai apoi să dispute semifinale și finale
  • ocupantele locurilor trei în faza precedentă din A3, împreună cele mai bune două locuri patru, dar și cu cu primele două clasate în grupele B3 vor fi, de asemenea, împărțite în două grupe de câte patru echipe, respectiv Grupele 2A și 2B, urmând ca în cadrul Turneului Final 2 să joace fiecare cu fiecare, pentru ca mai apoi să dispute semifinale și finale
  • turneele vor avea loc în perioada 11-15 mai 2022
  • 5 echipe înscrise, Clujul fiind reprezentat de CS Universitatea
  • Se joacă 5 turnee fiecare cu fiecare într-o singură manșă, la fiecare turneu urmând ca o echipă să stea

 

Datele de disputare ale turneelor

  • Turneul 1 26-27 octombrie 2021
  • Turneul 2 13-14 noiembrie 2021
  • Turneul 3 23-24 ianuarie 2022
  • Turneul 4 23-24 februarie 2022
  • Turneul 5 8-9 martie 2022

Clasamentul după turneul 5 este clasamentul final

  • 9 echipe înscrise, județul nostru fiind reprezentat de ACS U-BT Cluj-Napoca și asocierea CS Universitatea – CSȘ Viitorul Cluj-Napoca

Sezon regulat

  • se joacă 5 turnee, pentru a se ajunge la meciuri tur-retur între fiecare dintre participante

Datele de disputare ale turneelor

  • Turneul 1 26-27 octombrie 2021
  • Turneul 2 16-17 noiembrie 2021
  • Turneul 3 7-8 decembrie 2021
  • Turneul 4 26-27 ianuarie 2022
  • Turneul 5 22-23 februarie 2022

Turneul Final

  • primele patru echipe la finalul turneului 5 vor juca Turneul Final
  • turneul va avea loc în format Final Four, în perioada 5-6 aprilie 2022

SISTEM COMPETIȚIONAL JUNIORI
Click pentru sistemul de desfășurare a competițiilor în Campionatele Naționale de Juniori 2022-2023

Urmărește-ne pe Facebook

Categorii


TAG CLOUD

3x3 ajb trophy all4basket arbitri baby cepoi cupa romaniei domocos dumitrescu EYBL Featured federatia romana de baschet flavius lapuste foto jr. ajb trophy Jr. NBA L.A. Baschet lapi dej lapuste liga I mini nbs România servus baschet smart sr. ajb trophy sucala u-banca transilvania u-bt u14 U15 u16 u19 under 12 under 13 under 14 under 15 under 16 under 17 under 18 under 19 under 20 under 23 universitatea viitorul

More in Baschet de performanță