Connect with us

Baschet de performanță

U12: Bronz pentru U-BT, locul 4 pentru Smart

Ambele cluburi clujene înscrise au luptat pentru medalii.

Campionatul Național Under 12 Outdoor, ultima competiție din sezonul 2022-2023 (cu excepția întrecerii de la aceeași categorie, însă organizată în sistem 4X4 Indoor), și-a încheiat jocurile la mijlocul acestei săptămâni la Costinești, pe terenurile Bazei BTT.

În competiția masculină s-au înscris 11 echipe, printre care și clujenii de la ACS U-BT. Acestea au fost divizate în trei grupe, două de câte patru echipe și una de trei, alb-negrii evoluând în Grupa A, alături de ACS Dan Dacian București, ABC Leii București și ACS Primo Megaball Pitești.

În faza grupelor, clujenii au câștigat toate meciurile:

• ACS U-BT Cluj-Napoca – ACS Dan Dacian București 32-29
  • ABC Leii București – ACS U-BT Cluj-Napoca 22-31
  • ACS Primo Megaball Pitești – ACS U-BT Cluj-Napoca 16-41

În sferturile de finală, sportivii clujeni au trecut de ACS Alpha Sport Team Sibiu, scor 33-32, însă semifinala a fost cedată în fața viitoarei campioane, ABC Slam București, scor 30-55.

În finala mică, ACS U-BT a pus mâna pe medaliile de bronz după ce au controlat meciul cu CSA Steaua București, scor 42-36. Aurul a revenit, așadar, bucureștenilor de la ABC Slam, care au câștigat în fața unei alte echipe din capitală, ACS Dan Dacian.

În întrecerea feminină au fost doar șapte echipe înscrise, printre care și clujencele de la ACS Smart Basketbal Team.

S-a constituit două grupe, iar echipa clujeană a câștigat Grupa 2, compusă din doar trei formații:

• CSȘ Sibiu – ACS Smart Basketball Team 16-22
  • ACS Smart Basketball Team – ABC Leii București 21-10

În semifinale, clujencele au pierdut cu LPS Alba Iulia, scor 12-17, pentru ca în finala mică să cedeze după un meci foarte echilibrat în fața sibiencelor de la CSȘ, scor 19-23.

Tot la Costinești s-au desfășurat alte două competiții dedicate categoriilor minibaschet și babybaschet, respectiv Competiția Sportivă Națională U12 și Competiția Sportivă Națională U10, în care echipele au fost împărțite în grupe, însă nu s-a ținut vreun clasament și nu s-au acordat medalii.