Connect with us
generic

Baschet de performanță

Liga I: Meci pierdut în prima repriză

CS Universitatea a revenit în a două jumătate a meciului, însă diferența a fost insurmontabilă.

CS Universitatea Cluj a disputat duminică meciul din cadrul etapei a 9-a a Ligii I la baschet masculin împotriva CS Vâlcea 1924 Râmnicu Vâlcea.

Adversarul a fost unul, așa cum era de așteptat, foarte puternic, echipa vâlceană fiind de altfel una cu pretenții de promovare. Meciul, început sub semnul unui oarecare echilibru, a fost decis în sfertul al doilea, când oaspeții au pus pe tabelă un ecart liniștitor la pauza mare (scor 26-46).

În ciuda revenirii din a doua jumătate, alb-negrii au fost nevoiți să se recunoască învinși.

• CS Universitatea – CS Vâlcea 1924 Râmnicu Vâlcea 70-87 (14-18, 12-28, 23-22, 21-19)
    Marcatori CS Universitatea: Brie 22 (12 rec., 2 capace), Albu 13 (4 rec., 3 p.d., 3 int., 1 capac), Lungoci 13 (3 rec., 1 p.d.), Coste 8 (3 rec., 1 p.d., 2 int.), Zaharie 4 (2 rec., 1 capac), Boboș 3 (1 rec.), Turdean 3 (2 p.d.), Mihășan 2 (1 rec., 2 p.d., 1 int., 1 capac), Dumitrescu 2, Simionca (2 rec., 1 int.), Bîrlean (1 rec.), Gerostathis (1 rec.).

• 13:00 CSȘ VSK Gheorgheni – BC CSU Sibiu 2

În Grupa A, lider este CSM Corona Brașov, cu sapte victorii din tot atâtea jocuri, urmată de CSM Vâlcea 1924 Râmnicu Vâlcea (6/1) și BC CSU 2 Sibiu (4/3). CS Universitatea (3/5) se află pe locul 4, urmată de ACS Ralph Brașov. Clasamentul este încheiat de ”satelitul” CSM CSU Oradea (2/5) și CSȘ VSK Gheorgheni (0/7). Grupa B este condusă autoritar de CS Politehnica Iași (9/1).