Connect with us
3x3

Baschet de performanță

3X3: Bilanțul ”U” Cluj după primele două turnee din Liga Națională

Universitatea Cluj a câștigat trei meciuri și a cedat patru în primele evenimente ale noului sezon competițional.

Singura reprezentantă a județului Cluj în Liga Națională de 3X3, Universitatea Cluj, a jucat în acest week-end primele două turnee din noul sezon, disputate la București, la Complexul Silva.

În primul turneu, Universitatea, în componența Cristian Alexandru, Mihnea Tudor Brie, Mihnea Divoiu și Ioan Rusz, a fost distribuită în Grupa B. Clujenii au pierdut jocurile cu Sportul Studențesc București (scor 13-21), CSU Știința București (14-22) și CSU Neptun Constanța (18-21), reușind să învingă ABC Blue Sharks Constanța (22-4). În clasamentul grupei, Universitatea a încheiat acest prim turneu pe poziția a 4-a, iar la general s-a poziționat pe locul 7.

În turneul de duminică, Universitatea a fost din nou distribuită în Grupa B, componența acesteia fiind similară cu cea din primul turneu, cu diferența că CSU Neptun Constanța a fost înlocuită cu CSU Neptun 2 Constanța. Bilanțul clujenilor în acest turneu a fost de două victorii și tot atâtea meciuri pierdute. Universitatea a învins de această dată Sportul Studențesc (16-10) și pe ABC Blue Sharks Constanța (21-5) și a cedat partidele cu CSU Neptun 2 Constanța (10-22) și CSU Știința București (16-21).

Acest bilanț le-a permis clujenilor o clasare pe locul 3 în Grupa B și pe 6 la finalul turneului.

SISTEM COMPETIȚIONAL JUNIORI
Click pentru sistemul de desfășurare a competițiilor în Campionatele Naționale de Juniori 2022-2023

Urmărește-ne pe Facebook

Categorii

TAG CLOUD

3x3 ajb cluj ajb trophy arbitri baby cepoi domocos dumitrescu EYBL Featured federatia romana de baschet foto jr. ajb trophy Jr. NBA kuti L.A. Baschet la baschet lapi dej lapuste liga I mini nbs richard România servus baschet smart sr. ajb trophy u-banca transilvania u-bt u14 U15 u16 u19 under 12 under 13 under 14 under 15 under 16 under 17 under 18 under 19 under 20 under 23 universitatea viitorul