Connect with us

Baschet de performanță

U14: Rezultatele meciurilor de la Cluj și Sibiu

Echipele clujene au bilanțuri pozitive în turneele din week-end.

FOTO: SMART Basketball / Facebook - Marton Zoltan

U14: Rezultatele meciurilor de la Cluj și Sibiu

Campionatul Național Under 14 a ajuns la Faza a III-a, respectiv turneele cu numărul 5 și 6.

În cadrul competiției feminine, ACS Smart Basketball Team Cluj-Napoca a organziat turneul 5 al Grupei a III-a, adversare fiind CSȘ Bega Timișoara, CSM Târgu Jiu și ACS Dan Dacian București. Echipa clujeană, antrenată de Jakab Agnes a obținut două victorii și a înregistrat o înfrângere, terminând pe locul 2 turneul.

Rezultatele meciurilor din sala de sport a Școlii Gimnaziale ”Ion Agârbiceanu” din cartierul Mărăști:

  • Sâmbătă, 19 martie:
    • ACS Dan Dacian București – CSM Târgu Jiu 68 – 22
    • ACS Smart Basketball Team Cluj-Napoca – CSȘ Bega Timișoara 63 – 54
    • CSȘ Bega Timișoara – ACS Dan Dacian București 26 – 70
    • CSM Târgu Jiu – ACS Smart Basketball Team Cluj-Napoca 25 – 56
  • Duminică, 20 martie:
    • ACS Dan Dacian București – ACS Smart Basketball Team Cluj-Napoca 61 – 34
    • CSȘ Bega Timișoara – CSM Târgu Jiu 42 – 15

Cealaltă echipă feminină clujeană, LAPI Dej, s-a deplasat la Sibiu pentru meciurile din Grupa IV-a, jucând împotriva echipelor CS Olimpia București, CSȘ Sfântu Gheorghe și ABC CSU Sibiu. La fel ca și Smart Basketball Team, și LAPI Dej a avut același bilanț pozitiv, două victorii și 1 înfrângere:

Rezultatele meciurilor:

  • Sâmbătă, 19 martie
    • CSȘ Sfântu Gheorghe – CS Olimpia București 20-57
    • LAPI Dej – ABC CSU Sibiu 58-38
    • ABC CSU Sibiu – CS Olimpia București 26-62
    • LAPI Dej – CSȘ Sfantu Gheorghe 30 – 28
  • Duminică, 20 martie
    • Olimpia București – Lapi Dej 51 – 17
    • ABC CSU Sibiu – CSȘ Sfântu Gheorghe 55-32

La masculin, ACS U-BT Cluj-Napoca a organizat Turneul Grupei I, din care mai fac parte formațiile ACS StoMart Iași, ACS Alpha Sport Team Sibiu și ACS Phoenix Suceava.

Clujenii au câștigat toate meciurile, fiind liderii grupei.

Rezultatele meciurilor din BT Arena B:

  • Sâmbătă, 19 martie:
    • ACS Stomart Iași – ACS Phoenix Suceava 77 – 69
    • ACS U-BT Cluj-Napoca – ACS Alpha Team Sport Sibiu 80- 63
    • CS Alpha Sport Team Sibiu – ACS Stomart Iași 74 – 63
    • ACS Phoenix Suceava – ACS U-BT Cluj-Napoca 73 – 89
  • Duminică, 20 martie:
    • ACS Phoenix Suceava – ACS Alpha Team Sport Sibiu 86 – 100
    • ACS U-BT Cluj-Napoca – ACS Stomart Iași 79 – 53

Turneul cu numărul 6, în fapt retururile meciurilor din Turneul 5, va avea loc în perioada 15-16 aprilie.

SISTEM COMPETIȚIONAL JUNIORI
Click pentru sistemul de desfășurare a competițiilor în Campionatele Naționale de Juniori 2022-2023

Urmărește-ne pe Facebook

Categorii


TAG CLOUD

3x3 ajb cluj ajb trophy arbitri baby cepoi domocos dumitrescu EYBL Featured federatia romana de baschet foto jr. ajb trophy Jr. NBA kuti L.A. Baschet la baschet lapi dej lapuste liga I mini nbs richard România servus baschet smart sr. ajb trophy u-banca transilvania u-bt u14 U15 u16 u19 under 12 under 13 under 14 under 15 under 16 under 17 under 18 under 19 under 20 under 23 universitatea viitorul

More in Baschet de performanță