Connect with us

Liga I: Victorie la limită cu ”satelitul” Oradiei

Baschet de performanță

În tur, însă, bihorenii s-au impus cu o diferență mai mare de puncte.

Baschetbaliștii de la CS Universitatea Cluj au depășit ieri echipa secundă a CSM CSU Oradea, după un meci atractiv și echilibrat. Debutul jocului a aparținut oaspeților, care însă, după primele cinci minute productive, s-au blocat și nu au mai înscris până în minutul 13! Elevii lui Vlad Bota au trecut la conducere și au rămas acolo, rezistând unui forcing de final al bihorenilor, cei care în tur s-au impus la o diferență de trei puncte. Din păcate pentru alb-negri, finalul a consemnat un ecart de doar două puncte pe tabelă, așadar o egalitate în clasament la finalul sezonului regulat nu este una favorabilă clujenilor.

• CS Universitatea Cluj-Napoca – CSM CSU 2 Oradea 73-71 (19-11, 23-19, 14-20, 17-21)
    • Marcatori CS Universitatea: Brie 25 (10 rec., 2 p.d., 1 int., 1 capac), Mihășan 17 (8 rec., 5 p.d., 1 int.), Albu 11 (4 rec., 3 p.d., 2 int.), Kracz 10 (8 rec., 1 p.d., 2 int., 1 capac), Simionca 4 (6 rec., 2 int.), Todea 4 (4 rec., 2 p.d.), Bîrlean 2 (2 rec., 3 p.d.).

Meciul poate fi revăzut pe canalul de Youtube al Federației Române de Baschet.

Meciul a contat pentru etapa a 16-a, din care s-au mai disputat meciurile:

• Duminică, 20 martie: CS Agronomia București – ACS Ralph Brașov 87-53
  • Luni, 21 martie: CSU Știința București – ABC Laguna București 88-75

Celelalte jocuri ale rundei se dispută după cum urmează:

• Joi, 24 martie: ora 17.00: CS Politehnica Iași – ACS CNAV Eagles București
  • Sâmbătă, 9 aprilie: BC CSU 2 Sibiu – ACS NN Ulisse București

În 7 martie s-a disputa meciul dintre CSM Târgu Mureș și CS Universitatea Craiova, iar mureșenii au învins cu scorul de 99-59.

În clasament, alb-negrii au urcat pe locul 4, cu 10 victorii și 5 înfrângeri. Pe primele trei poziții sunt CSU Știința București (16/0), CSM Târgu Mureș (14/1) și ABC Laguna București (13/3).

Reamintim faptul că, la finalul sezonului regulat, primele patru echipe se califică la Turneul Final.