Connect with us

Baschet de performanță

U12 4X4: Medalii pentru echipele clujene

ACS U-BT a pus mâna pe argint, în timp ce ACS Smart Basketball Team a câștigat bronzul.

O serie de echipe clujene au evoluat în weekend-ul trecut în Turneele Finale ale Campionatelor Naționale Under 12 4X4 Indoor.

În întrecerea masculină, ACS U-BT 1 Cluj-Napoca a disputat finala Turneului Final A, ce s-a desfășurat la Oradea. Iată rezultatele înregistrate de alb-negri:

• ABC Slam București – ACS U-BT 1 Cluj-Napoca 71-49

Astfel, sportivii clujeni au câștigat medaliile de argint.

O altă echipă clujeană masculină, ACS U-BT 2 Cluj-Napoca, a jucat în Turneul Final C, reușind următoarele rezultate:

• ACS Primo MegaBall Pitești – ACS U-BT 2 Cluj-Napoca 64-68
  • ACS U-BT 2 Cluj-Napoca – ACS Juniors Craiova 50-86
  • CS BBB Raptors Berceni – ACS U-BT 2 Cluj-Napoca 60-47
  • ABC Laguna Negru București – ACS U-BT 2 Cluj-Napoca 38-67

Clujenii au încheiat competiția pe locurile 19-20.

În întrecerea feminină, Clujul a avut două reprezentante în Turneul Final A, respectiv ACS Smart Basketball Team și ACS Napoca Baschet School, și una în Turneul Final B – ACS L.A. Baschet, sala de sport a Școlii Gimnaziale ”Ion Agârbiceanu” din Cluj-Napoca fiind gazda primelor opt clasate.

Iată și rezultatele înregistrate de echipele clujene în Turneul Final A de la Cluj-Napoca:

• CSȘ Premium Sibiu – ACS NBS Cluj-Napoca 35-52

Astfel, ACS Smart Basketball Team a câștigat medaliile de bronz, iar ACS NBS Cluj-Napoca s-a clasat pe locul 5.

În Turneul Final B, ACS L.A. Baschet s-a deplasat la Valea Călugărească, unde a înregistrat rezultatele:

• ACS LA Baschet Cluj-Napoca – CS Valea Călugărească 20-37
  • ACS Dan Dacian Negru București – ACS LA Baschet Cluj 49-27
  • ACS LA Baschet Cluj-Napoca – CS BBB Raptors Berceni 36-41

Clujencele au încheiat astfel competiția pe locul 14, din cele 18 echipe înscrise la start.