Connect with us

Baschet de performanță

Liga I: Laguna, duș rece pentru ”studenți”

Universitatea Cluj nu a făcut față bucureștenilor decât în primul sfert.

Liga I și-a disputat în acest weekend meciurile etapei cu nr. 17, Universitatea Cluj disputând cel mai interesant meci al etapei la București, în compania ocupantei locului 3 în clasament, Laguna.

Pentru elevii lui Vlad Bota, tripleta gazdelor Radu Paliciuc – Bogdan Stăncuț – Daniel Ioniță a fost prea greu de apărat, alb-negrii reușind să stea în meci doar în primele 7-8 minute. Începând cu sfertul al doilea, oaspeții nu au reușit să se apropie la mai puțin de 13 puncte, ecartul crescând constant până la final. De remarcat absența din teren a lui Văleanu și Bîrlean, doi jucători care acumulau de regulă multe minute de joc.

• Laguna București – Universitatea Cluj 86-47 (29-6, 18-23, 19-11, 20-7)
    • Marcatori ”U” Cluj: Brie 20 (4 rec., 1 int.), Rareș Mihășan 14 (3 rec., 2 int.), Albu 5 (3 rec., 3 p.d., 1 int.), Simionca 4 (10 rec., 2 p.d., 2 int.), Todea 2 (4 rec., 3 p.d., 1 int.), Kracz 2 (2 rec.), Gerostathis (2 rec., 2 p.d.), Alexandru (1 p.d.).

• CS Universitatea Craiova – ACS NN Ulisse București (din etapa 10) 59-66

Ultimul meci al rundei a 17-a se va disputa joi, 31 martie, între CSM CSU 2 Oradea și CSU Știința București. Până atunci, pe 29 martie se va juca o altă restanță, CSM Târgu Mureș – Agronomia București (din etapa a 11-a).

În clasamentul la zi, lider este în continuare Știința București (16-0), urmată de CSM Târgu Mureș (15-1), ABC Laguna București (14-3), CS Agronomia București (11-5) și CS Universitatea Cluj (10-6).

SISTEM COMPETIȚIONAL JUNIORI
Click pentru sistemul de desfășurare a competițiilor în Campionatele Naționale de Juniori 2022-2023

Urmărește-ne pe Facebook

Categorii

TAG CLOUD

3x3 ajb cluj ajb trophy arbitri baby cepoi domocos dumitrescu EYBL Featured federatia romana de baschet foto jr. ajb trophy Jr. NBA kuti L.A. Baschet la baschet lapi dej lapuste liga I mini nbs richard România servus baschet smart sr. ajb trophy u-banca transilvania u-bt u14 U15 u16 u19 under 12 under 13 under 14 under 15 under 16 under 17 under 18 under 19 under 20 under 23 universitatea viitorul