Connect with us

Baschet de performanță

Liga I: Laguna, duș rece pentru ”studenți”

Universitatea Cluj nu a făcut față bucureștenilor decât în primul sfert.

Liga I și-a disputat în acest weekend meciurile etapei cu nr. 17, Universitatea Cluj disputând cel mai interesant meci al etapei la București, în compania ocupantei locului 3 în clasament, Laguna.

Pentru elevii lui Vlad Bota, tripleta gazdelor Radu Paliciuc – Bogdan Stăncuț – Daniel Ioniță a fost prea greu de apărat, alb-negrii reușind să stea în meci doar în primele 7-8 minute. Începând cu sfertul al doilea, oaspeții nu au reușit să se apropie la mai puțin de 13 puncte, ecartul crescând constant până la final. De remarcat absența din teren a lui Văleanu și Bîrlean, doi jucători care acumulau de regulă multe minute de joc.

• Laguna București – Universitatea Cluj 86-47 (29-6, 18-23, 19-11, 20-7)
    • Marcatori ”U” Cluj: Brie 20 (4 rec., 1 int.), Rareș Mihășan 14 (3 rec., 2 int.), Albu 5 (3 rec., 3 p.d., 1 int.), Simionca 4 (10 rec., 2 p.d., 2 int.), Todea 2 (4 rec., 3 p.d., 1 int.), Kracz 2 (2 rec.), Gerostathis (2 rec., 2 p.d.), Alexandru (1 p.d.).

• CS Universitatea Craiova – ACS NN Ulisse București (din etapa 10) 59-66

Ultimul meci al rundei a 17-a se va disputa joi, 31 martie, între CSM CSU 2 Oradea și CSU Știința București. Până atunci, pe 29 martie se va juca o altă restanță, CSM Târgu Mureș – Agronomia București (din etapa a 11-a).

În clasamentul la zi, lider este în continuare Știința București (16-0), urmată de CSM Târgu Mureș (15-1), ABC Laguna București (14-3), CS Agronomia București (11-5) și CS Universitatea Cluj (10-6).