u14

Baschet de performanță

U14: Toate echipele clujene, în Turneele Semifinale!

Două echipe feminine și două masculine, în penultima fază a campionatului.

Juniorii Under 14 au disputat la acest sfârșit de săptămână meciurile din turneele 4 ale Campionatelor Naționale.

La feminin, LAPI Dej a organizat turneul Grupei a 2-a, grupă din care au mai făcut parte formațiile CN Teodor Nes Salonta, CSȘ Bega Timișoara, ACS Gladius Târgu Mureș.

• ACS Gladius Târgu Mureș – LAPI Dej 77-57

LAPI Dej a încheiat grupa pe locul 2 , calificându-se asftel la Turneu Semifinal.

În Grupa 1, Smart Basketball Team Cluj-Napoca a organizat și ea Turneul 4, în BTarena B, adeversare fiind ACS Rookies Oradea, ABC CSU Sibiu și CS MP Sport Timișoara.

• ACS Smart Basketball Team Cluj-Napoca – ACS Rookies Oradea 76-77

Formația clujeană a pierdut locul 1 în grupă la ultima fază a meciului, terminând astfel pe locul 2, cu un bilanț de 4 victorii și 2 înfrângeri, însă calificându-se la Turneul Semifinal.

Vom reveni cu componența grupelor pentru Turneul Semifinal

Sistemul competițional pentru faza semifinală este următorul:

• se formează patru grupe (Grupele I, II, III și IV), fiecare conținând câte o câștigătoare de grupă din faza precedentă, un loc secund, un loc trei și un loc patruâ
  • în cadrul fazei se vor disputa meciuri tur-retur în cadrul a două turnee (19-20 martie 2022 și 15-16 aprilie 2022).

La masculin, ACS U-BT Cluj-Napoca a încheiat neînvinsă turneul de la Sibiu din Grupa 1, în timp ce CSȘ Viitorul a obținut 1 victorie și 2 înfrângeri.

• ACS Alpha Sport Team Sibiu – ACS U-BT Cluj-Napoca 42 – 70

Ambele echipe clujene s-au calificat în faza următoare, Top 16 – Turneu Semifinal, ACS U-BT Cluj-Napoca de pe locul 1, fiind urmată de CSȘ Viitorul, de pe lcoul 2.
Vom reveni cu componența grupelor, sistemul competițional mai departe fiind următorul:

• primele două echipe din fiecare grupă a fazei precedente (A1), la care se adaugă cele mai bune patru locuri 3 vor forma grupele valorice A2 (Grupele I, II, III și IV), celelalte echipe constituind grupa valorică B2 (Grupele V, VI, VII și VIII)
  • pe parcursul fazei se vor disputa meciuri tur-retur în cadrul a două turnee (19-20 martie 2022 și 15-16 aprilie 2022)