Connect with us

News

Servus, BASCHET! Au intrat în joc și celelalte grupe!

”Servus, BASCHET!” este în plină desfășurare, faza grupelor programând deja primele meciuri pentru micii sportivi angrenați în competiție.

FOTO: Manases Sandor

Servus, BASCHET! Au intrat în joc și celelalte grupe!

După ce la începutul săptămânii s-au disputat jocurile din cadrul Grupei GHEORGHENI, joi, 12 mai, s-au jucat meciurile tur din Grupele MĂRĂȘTI, CENTRU și GRIGORESCU-MĂNĂȘTUR-ZORILOR.

Componența Grupei MĂRĂȘTI este Școala Gimnazială ”Ion Agârbiceanu”, Școala Montessori, Școala Gimnazială ”Alexandru V. Voevod” și Royal School Mărăști.
Mărăști

Iată rezultatele consemnate:

  • Șc. G. ”Ion Agârbiceanu”- Șc. Montessori 32 – 13
  • Șc. G. ”Alexandru V. Voevod” – Royal School Mărăști 12 – 14
  • Royal School Mărăști – Șc. G. ”Ion Agârbiceanu” 17 – 15
  • Șc. Montessori – Șc. G. ”Alexandru V. Voevod” 8 – 24

Clasamentul grupei arată în felul următor:

  1. Royal School Mărăști 4
  2. Șc. G. ”Ion Agârbiceanu” 3
  3. Șc. G. ”Alexandru V. Voevod” 3
  4. Șc. Montessori 2

Tot joi s-au disputat și meciurile din Grupa CENTRU, compusă din Școala Gimnazială ”Ioan Bob”, Colegiul Național ”Emil Racoviță”, Colegiul Național ”George Coșbuc” și Școala Gimnazială ”Horea”.

Rezultate:

  • Șc. G. ”Ioan Bob” – C.N. ”Emil Racoviță” 28 – 5
  • C.N. ”George Coșbuc” – Șc. G. ”Horea” 26 – 4
  • Șc. G. ”Horea” – Șc. G. ”Ioan Bob” 8 – 36

Clasament

  1. Șc. G. ”Ioan Bob” 4
  2. C.N. ”George Coșbuc” 2
  3. Șc. G. ”Horea” 2
  4. C.N. ”Emil Racoviță” 1

De asemenea, Grupa ce reunește cele trei cartiere – Grigorescu, Mănăștur și Zorilor, a programat ieri primele meciuri. În această grupă evoluează Școala Gimnazială “Octavian Goga”, Școala Gimnazială “Liviu Rebreanu”, Liceul de Informatică “Tiberiu Popoviciu” și Liceul Teoretic “Onisifor Ghibu”.

Iată rezultatele înregistrate:

  • L. I. “Tiberiu Popoviciu” – Șc. G. “Octavian Goga” 32 – 8
  • Șc. G. ”Liviu Rebreanu” – L. I. “Tiberiu Popoviciu” 8 – 29
  • Șc. G. “Octavian Goga” – Șc. G. ”Liviu Rebreanu” 0 – 16

Clasamentul grupei după aceste jocuri este în felul următor:

  1. L. I. “Tiberiu Popoviciu” 4
  2. Șc. G. ”Liviu Rebreanu” 3
  3. Șc. G. “Octavian Goga” 2
  4. L.T. “Onisifor Ghibu” 0

Reamintim că la Final Four se califică echipele ce încheie faza grupelor pe locul 1, după disputarea meciurilor tur-retur din cadrul grupelor.

Proiectul “Servus, BASCHET” este organizat de către Asociația Județeană de Baschet Cluj, fiind finanțat de către Federația Română de Baschet în cadrul Programului Național – Să creștem sănătos prin baschet.

logo sanatos_bkg_white

SISTEM COMPETIȚIONAL JUNIORI
Click pentru sistemul de desfășurare a competițiilor în Campionatele Naționale de Juniori 2022-2023

Urmărește-ne pe Facebook

Categorii


TAG CLOUD

3x3 ajb trophy all4basket arbitri baby cepoi cupa romaniei domocos dumitrescu EYBL Featured federatia romana de baschet flavius lapuste foto jr. ajb trophy Jr. NBA L.A. Baschet lapi dej lapuste liga I mini nbs România servus baschet smart sr. ajb trophy sucala u-banca transilvania u-bt u14 U15 u16 u19 under 12 under 13 under 14 under 15 under 16 under 17 under 18 under 19 under 20 under 23 universitatea viitorul

More in News