Connect with us

România pierde categoric cu Belarus și ratează calificarea

Baschet de performanță

Patrick Richard și Ștefan Grasu se întorc la U-Banca Transilvania după ce au încheiat meciurile din fereastra pre-calificărilor la FIBA World Cup 2023.

Selecționata României a pierdut și cel de-al patrulea meci disputat în cadrul Grupei D a FIBA World Cup 2023 Pre-qualifiers, turneul disputându-se la Riga, în Letonia. Adversara din această partidă, Belarus, a fost echipa cu care tricolorii și-au disputat locul doi în grupă, cel ce aducea calificarea în faza următoare, pe prima poziție încheind gazdele, Lituania.

România a început din nou dezastruos meciul, mai cu seamă în faza ofensivă. Indiferent de formula aflată în teren sau de planul de joc, baschetbaliștii noștri au tras cu gloanțe oarbe, relevant fiind procentajul de sub 15% la aruncările din acțiune afișat după 15 minute de joc.

În debutul reprizei secunde, vulturii au avut parte de un reviriment solid, reușind un run de 19-6, cu care au strâns scorul la 42-54 (min. 25), însă replica ex-sovieticilor nu a întârziat. Aceștia au refăcut rapid diferența de 20 de puncte și au menținut-o până la final, reușind chiar să o mărească.

• România – Belarus 66-94 (8-26, 15-24, 25-20, 18-24)
      Marcatori România: P. Richard 15 (3 rec., 1 p.d., 1 int.), Cățe 13 (7 rec., 1 p.d., 2 int.), Tohătan 8 (3 p.d., 1 int.), Măciucă 7 (1 rec., 1 p.d., 2 int., 1 capac), Gheorghe 6 (2 rec., 6 p.d.), Uță 6 (4 rec., 1 p.d.), Nicolescu 6 (3 rec., 3 int.), Grasu 3 (3 rec., 1 p.d.), Badiu 2 (3 rec., 1 p.d., 1 int., 1 capac), Berceanu (1 rec., 1 p.d.). Au mai jucat Gârbea și Popa.

Tricolorii încheie așadar faza pre-calificărilor cu patru înfrângeri din tot atâtea competiții, încheind evoluția pentru FIBA World Cup 2023.