Connect with us

Baschet de performanță

U13 feminin: Bronz pentru NBS!

LAPI Dej a încheiat campionatul pe locul 11.

Ambele echipe clujene calificate la turneele finale au încheiat competiția cu victorie. Dacă pentru ACS Napoca Baschet School miza a fost câștigarea medaliilor de bronz, pentru LAPI Dej locul 11 a fost subiectul ultimului joc.

ACS Napoca Baschet School s-a prezentat la Turneul Final al Grupei Valorice A, organizat la Târgu Secuiesc, din postura de echipă neînvinsă. Însă invincibilitatea clujencelor a durat până în ziua a 3-a a competiției, când au întâlnit echipa ce avea să devină campioană națională, ACS Dan Dacian București.

• CSM București – ACS KSE Târgu Secuiesc 67-35

Așadar, ACS NBS Cluj-Napoca a ocupat locul doi în grupă și s-a calificat în semifinale, acolo unde a întâlnit pe CSM București, câștigătoarea Grupei 1A. Partida a fost pierdută după un meci echilibrat, iar victoria a venit în meciul împotriva gazdelor de la ACS KSE Tg. Secuiesc.

• Semifinale (sâmbătă, 13 mai):
    • ACS Dan Dacian București – ACS KSE Tg. Secuiesc 68-32
    • CSM București – ACS NBS Cluj-Napoca 41-37
  • Finale (duminică, 14 mai):
    • ACS NBS Cluj-Napoca – ACS KSE Tg. Secuiesc 43-38
    • CSM București – ACS Dan Dacian București 21-55

Așadar, fetele antrenate de Mihaela Maxim au făcut schimb de locuri cu CSM București față de Campionatul Național 4X4 Indoor pe care aceeași generație l-a disputat la începutul actualului sezon. Atunci, ACS NBS Cluj-Napoca a pierdut în finala mare cu ACS Dan Dacian București, în timp ce CSM București a câștigat în fața ACS KSE Tg. Secuiesc în finala mică.

O altă echipă clujeană a reușit calificarea la Turneul Final al Grupei Valorice B, turneu ce a stabilit ordinea în clasament pentru locurile 9-16. Este vorba de LAPI Dej, care a jucat Turneul Final B la Alba Iulia, organizatoare fiind LPS Alba Iulia.

Dintre cele opt echipe calificate la Turneul Final B s-au prezentat șase, două dintre ele retrăgându-se. Este vorba de CSM Alexandria și CS MP Sport Timișoara, astfel încât cele două grupe au avut următoarea configurație:

• CS Olimpia București – ACS Primo Mega Ball Pitești 70-56

În mini-turneul pentru locurile 9-12, LAPI Dej a cedat cu câștigătoarea Grupei 2B și a câștigat ultimul joc, în compania piteștenilor de la ACS Primo Mega Ball.

• CS Olimpia București – LAPI Dej 66-58
  • ACS Primo Mega Ball Pitești – LAPI Dej 36-50

Așadar, sportivele pregătite de Laurenția Chira încheie sezonul pe locul 11.

Cea de-a treia echipă clujeană înscrisă la startul competiției Under 13 feminin, ACS Smart Basketball Team, nu a reușit să se califice la niciunul dintre cele două turnee finale.