Connect with us

Baschet de performanță

U12 4X4 Indoor: Argint pentru NBS!

Echipa clujeană a pierdut finala în fața bucureștencelor de la ACS Dan Dacian Portocaliu.

Echipa clujeană ACS Napoca Baschet School, pregătită de Mihaela Maxim, a disputat pe parcursul acestei săptămâni Turneul Final al Campionatului Național Under 12 4X4 Indoor, competiție ce a fost găzduită de orașul Târgoviște.

Sportivele clujene au avut un parcurs perfect până în finală, cedând la mare luptă meciul pentru medaliile de aur.

În faza grupelor, NBS a fost distribuită în Grupa B, alături de CSM București, CSȘ Sfântu Gheorghe și ABC Laguna București, înregistrând următoarele rezultate:

• ACS NBS Cluj-Napoca – ABC Laguna București 83-6
  • CSȘ Sfântu Gheorghe – ACS NBS Cluj-Napoca 46-41
  • ACS NBS Cluj-Napoca – CSM București 44-35

Câștigând grupa, în semifinale a întâlnit echipa clasată pe locul doi în Grupa A, adică ACS KSE Târgu Secuiesc. Baschetbalistele clujene s-au impus la limită, scor 42-39.

În marea finală, NBS s-a văzut depășită de ACS Dan Dacian Portocaliu București, reușind astfel să intre în posesia medaliilor de argint.

Totodată, componenta NBS Rhiana Mekky (foto dreapta, în mijloc) a primit distincția de ”Cea mai tehnică sportivă”.