Connect with us

Baschet de performanță

U15: Programul meciurilor

Weekend-ul următor programează jocuri atât în competiția masculină, cât și în cea feminină.

FOTO: SMART Basketball / Facebook

U15: Programul meciurilor

Campionatul Național Under 15 programează, la mijlocul lunii ianuarie, meciuri atât la fete, cât și la băieți.

Pentru cele două echipe clujene înscrise la feminin, ACS Smart Basketball Team și LAPI Dej, urmează primele jocuri din Faza Semifinală. Dacă pentru Smart Basketball Team calificarea a venit în urma câștigării Grupei A, dejencele au profitat de retragerea unei echipe și au prins in-extremis grupa semifinală, în ciuda pierderii meciurilor din prima fază.

Cele două echipe vor fi și în această fază colege de grupă în Grupa A, alături de CSȘ Sfântu Gheorghe, CS Olimpia București, C Sportul Studențesc București și ACS Dan Dacian București.

Primul turneu al fazei se va disputa în capitală, la sala ”Octavian Dimofte”, după următorul program:

  • Sâmbătă, 14 ianuarie:
    • 08:30 LAPI Dej – ACS Smart Basketball Team
    • 10:30 ACS Dan Dacian București – CSȘ Sfântu Gheorghe
    • 12:30 CS Olimpia București – Sportul Studențesc București
    • 16:00 ACS Smart Basketball Team – ACS Dan Dacian București
    • 18:00 Sportul Studențesc București – LAPI Dej
    • 20:00 CSȘ Sfântu Gheorghe – CS Olimpia București
  • Duminică, 15 ianuarie:
    • 09:00 Sportul Studențesc București – ACS Smart Basketball Team
    • 11:00 LAPI Dej – CSȘ Sfântu Gheorghe
    • 13:00 CS Olimpia București – ACS Dan Dacian București

În această fază se vor juca patru turnee, două de câte două meciuri și două de câte trei, astfel încât se va juca tur-retur în cadrul grupelor. Primele patru echipe din fiecare grupă se califică la Turneul Final.

Campionatul Naţional masculin la categoria Under 15 are în plină desfășurare Faza a 2-a. ACS U-BT Cluj-Napoca, singura echipă clujeană calificată în Grupa Valorică A, evoluează în Grupa 2, alături de ACS Laguna Bucureşti şi LPS Galaţi. Echipa clujeană conduce grupa după primul turneu, urmată de echipa din capitală și de LPS Galați.

Cel de-al doilea turneu se desfășoară tot în capitală, de această dată la sala de sport a Școlii 129 și la Sala ICH, programul fiind următorul:

  • Sâmbătă, 14 ianuarie:
    • 12:00 ABC Laguna București – LPS Galați
    • 18:00 LPS Galați – ACS U-BT Cluj-Napoca (Șc. 129)
  • Duminică, 15 ianuarie
    • 10:00 ACS U-BT Cluj-Napoca – ABC Laguna București (Sala ICH)

Primele două echipe clasate în grupă la finele acestui turneu se califică în Faza Semifinală.

Cealaltă echipă din Cluj care s-a înscris la această categorie de vârstă, CSŞ Viitorul, va evolua în Grupa Valorică B, Grupa 7, alături de CSM Constanţa, ACS Cuza Pirates Brăila, ACS Playball Bucureşti, ABC Galactica Braşov și CSM Târgu Jiu.

Turul grupei se dispută pe malul Mării Negre, la Constanța, în organizarea CSM, în perioada 12-15 ianuarie:

  • Joi, 12 ianuarie
    • 20:00 CSM Constanța – CSȘ Viitorul Cluj-Napoca
  • Vineri, 13 ianuarie
    • 09:00 CSȘ Viitorul Cluj-Napoca – ACS Playball București
    • 11:00 ABC Galactica Brașov – ACS Cuza Sport Brăila
    • 13:00 CSM Târgu Jiu – CSM Constanța
    • 15:30 ACS Cuza Sport Brăila – ACS Playball București
    • 20:00 ABC Galactica Brașov – CSM Târgu Jiu
  • Sâmbătă, 14 ianuarie
    • 09:00 ACS Playball București – CSM Constanța
    • 11:00 CSȘ Viitorul Cluj-Napoca – ABC Galactica Brașov
    • 13:00 CSM Târgu Jiu – ACS Cuza Sport Brăila
    • 16:00 CSM Constanța – ABC Galactica Brașov
    • 18:00 ACS Playball București – CSM Târgu Jiu
    • 20:00 ACS Cuza Sport Brăila – CSȘ Viitorul Cluj-Napoca
  • Duminică, 15 ianuarie
    • 08:30 CSM Târgu Jiu – CSȘ Viitorul Cluj-Napoca
    • 10:30 ACS Playball București – ABC Galactica Brașov
    • 12:30 ACS Cuza Sport Brăila – CSM Constanța

Teoretic, până la data disputării primelor turnee din Faza Semifinală ar trebui să se mai programeze încă un turneu pentru această grupă, însă nu există încă informații în acest sens. Echipele de pe primele patru locuri din această grupă valorică se vor combina cu ocupantele locurilor trei din Grupa Valorică A și vor disputa Turneul Final B, pentru stabilirea ocupantelor locurilor 9-16.

SISTEM COMPETIȚIONAL JUNIORI
Click pentru sistemul de desfășurare a competițiilor în Campionatele Naționale de Juniori 2022-2023

Urmărește-ne pe Facebook

Categorii


TAG CLOUD

3x3 ajb trophy arbitri baby cepoi domocos dumitrescu EYBL Featured federatia romana de baschet foto jr. ajb trophy Jr. NBA jr ajb skills lapi lapi dej lapuste liga I mini nbs România servus baschet smart sr. ajb trophy u-banca transilvania u-bt u12 u13 u14 U15 u16 u17 u18 u19 under 12 under 13 under 14 under 15 under 16 under 17 under 18 under 19 under 20 universitatea viitorul

More in Baschet de performanță