Connect with us

Baschet de performanță

U14: Grupele de la Turneele Finale

Toate cele patru echipe clujene s-au calificat la Turneul Final!

FOTO: SMART Basketball / Facebook

U14: Grupele de la Turneele Finale

Campionatul Național Under 14 și-a stabilit competitoarele de la  Turneul Final, atât la masculin, cât și la feminin, în urma meciurilor din Turneul 6.

La feminin, ACS Smart Basketball Team Cluj-Napoca a juca în Grupa a III-a la Târgu Jiu, alături de ACS Dan Dacian București, CSȘ Bega Timișoara și CSM Târgu Jiu, obținând, ca și în turneul tur, două victorii și un eșec.

Rezultatele meciurilor de la Târgu Jiu:

  • Vineri, 15 aprilie:
    • CSM Târgu Jiu – ACS Dan Dacian București 37-68
    • CSȘ Bega Timișoara – ACS Smart Basketball Team Cluj-Napoca 41-54
    • ACS Dan Dan Dacian București – CSȘ Bega Timișoara 53-37
    • ACS Smart Basketball Team Cluj-Napoca – CSM Târgu Jiu 58-26
  • Sâmbătă, 16 aprilie:
    • ACS Smart Basketball Team Cluj-Napoca – ACS Dan Dacian București 31-56
    • CSM Târgu Jiu – CSȘ Bega Timișoara 33-53

În clasament conduce ACS Dan Dacian București, cu 6 victorii / 0 înfrângeri, urmată de ACS Smart Basketball Team Cluj-Napoca 4/2, CSS Bega Timișoara 2/4, CSM Târgu Jiu 0/6.

În Grupa a IV-a, LAPI Dej a găzduit turneul, adversare fiind CS Olimpia București, ABC CSU Sibiu și CSȘ Sfântu Gheorghe.

Rezultatele meciurilor de la Dej:

  • Vineri, 15 aprilie:
    • ABC CSU Sibiu – LAPI Dej 36-56
    • CSȘ Sfântu Gheorghe – CS Olimpia București 14-68
    • CS Olimpia București – ABC CSU Sibiu 52-18
    • LAPI Dej – CSȘ Sfântu Gheorghe 50-36
  • Sâmbătă, 16 aprilie:
    • LAPI Dej – CS Olimpia București 32-82
    • CSȘ Sfântu Gheorghe – ABC CSU Sibiu 36-53

În clasamentul grupei conduce CS Olimpia București cu 6 victorii / 0 înfrângeri, urmată de LAPI Dej 4/2, ABC CSU Sibiu 2/4 și CSȘ Sfântu Gheorghe 0/6.

În urma acestor rezultate, cunoaștem componența grupelor pentru Turneul Final, care se va disputa sub formă de patru grupe de câte trei echipe. În prima fază, vor juca fiecare cu fiecare, urmând ca ulterior primele două clasate în fiecare grupă să se încrucișeze în sferturi de finală.

  • Grupa 1A: ACS Rookies Oradea, LAPI Dej, CS BBB Raptors Berceni
  • Grupa 1B: ACS Gladius Târgu Mureș, ACS Smart Basketball Team, ABC Leii București
  • Grupa 1C: ACS Dan Dacian București, Sportul Studențesc București, ABC CSU Sibiu
  • Grupa 1D: CS Olimpia București, ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe, CSȘ Bega Timișoara

Turneul Final se va disputa în perioada în perioada 18-22 mai, locația urmând să fie stabilită.


La masculin, ACS U-BT Cluj-Napoca a mers la Iași pentru meciurile Grupei I, împotriva formațiilor ACS Alpha Sport Team Sibiu, ACS StoMart Iași, ACS Phoenix Suceava.

Rezultatele meciurilor de la Iași:

  • Vineri, 15 aprilie:
    • ACS Alpha Sport Team Sibiu – ACS U-BT Cluj-Napoca 74-85
    • ACS Phoenix Suceava – ACS StoMart Iași 80-104
    • ACS U-BT Cluj-Napoca – ACS Phoenix Suceava 90-72
    • ACS StoMart Iași – ACS Alpha Sport Team Sibiu 76-75
  • Sâmbătă, 16 aprilie:
    • ACS Alpha Sport Team Sibiu – ACS Phoenix Suceava 68-77
    • ACS StoMart Iași – ACS U-BT Cluj-Napoca 40-92

Grupa este condusă de ACS U-BT Cluj-Napoca 6/0, urmată de ACS StoMart Iași 3/3, ACS Alpha Sport Team Sibiu 2/4 și ACS Phoenix Suceava 1/5.

CSȘ Viitorul Cluj-Napoca a jucat la Târgu Jiu meciurile Grupei a IV-a, alături de ABC Leii 1 București, CS Dinamo CSȘ nr 6 București și CSȘ Târgu Jiu.

Rezultatele meciurilor de la Târgu Jiu:

  • Vineri, 15 aprilie:
    • CSȘ Târgu Jiu – ABC Leii 1 București 59-105
    • CS Dinamo CSȘ nr 6 București – CSȘ Viitorul Cluj-Napoca 51-52
    • ABC Leii 1 București – CS Dinamo CSȘ nr 6 București 89-59
    • CSȘ Viitorul Cluj-Napoca – CSȘ Târgu Jiu 74-63
  • Sâmbătă, 16 aprilie:
    • CSȘ Viitorul Cluj-Napoca – ABC Leii 1 București 57-77
    • CSȘ Târgu Jiu – CS Dinamo CSȘ nr 6 București 65-91

Clasamentul Grupei a IV-a: 1. ABC Leii 1 București 6/0, 2. CSȘ Viitorul Cluj-Napoca 4/2, 3. CS Dinamo CSȘ 6 București 2/4, 4. CSȘ Târgu Jiu 0/6.

În urma acestor rezultate, cunoaștem componența grupelor pentru Turneul Final, care se va disputa sub formă de patru grupe de câte trei echipe. În prima fază, vor juca fiecare cu fiecare, urmând ca ulterior primele două clasate în fiecare grupă să se încrucișeze în sferturi de finală.

  • Grupa 1A: ACS U-BT Cluj-Napoca, CSȘ Viitorul Cluj-Napoca, CSU Știința Slam București
  • Grupa 1B: ACS Dan Dacian Portocaliu București, ABC CSU Sibiu, Alpha Sport Sibiu
  • Grupa 1C: ABC Laguna Alb București, LPS 1 Târgu Mureș, Dinamo CSȘ 6 București
  • Grupa 1D: Leii 1 București, ACS StoMart Iași, CSM CSU LPS Oradea

La Turneul Final se califică primele trei echipe din grupă, atât la masculin, cât și la feminin, ultimul act urmând să aibă loc în perioada 18-22 mai.

SISTEM COMPETIȚIONAL JUNIORI
Click pentru sistemul de desfășurare a competițiilor în Campionatele Naționale de Juniori 2022-2023

Urmărește-ne pe Facebook

Categorii


TAG CLOUD

3x3 ajb cluj ajb trophy arbitri baby cepoi domocos dumitrescu EYBL Featured federatia romana de baschet foto jr. ajb trophy Jr. NBA kuti L.A. Baschet la baschet lapi dej lapuste liga I mini nbs richard România servus baschet smart sr. ajb trophy u-banca transilvania u-bt u14 U15 u16 u19 under 12 under 13 under 14 under 15 under 16 under 17 under 18 under 19 under 20 under 23 universitatea viitorul

More in Baschet de performanță