Connect with us

Baschet de performanță

U13: Trei echipe clujene, cu un pas la Turneul Final

Week-end prolific pentru cei mai mici dintre juniorii din județ.

FOTO: artyphoto.ro / NBS Facebook

U13: Trei echipe clujene, cu un pas la Turneul Final

Juniorii Under 13 masculin și feminin au ajuns la al 5-lea Turneul al Campionatului Național, penultimul înaintea Turneelor Finale. Trei echipe clujene sunt ca și calificate la Turneul Final, ACS U-BT 1 Cluj-Napoca (la masculin), ACS Smart Basketball Team și ACS Napoca Baschet School (la feminin).

ACS Smart Basketball Team Cluj Napoca a jucat la Alexandria în Grupa I, alături de formațiile CS Olimpia București, CSȘ Ploiești și CSȘ Alexandria și a obținut 2 victorii și 1 înfrângere, clasându-se pe locul 2 în grupă.

Rezultatele meciurilor de la Alexandria:

  • Sâmbătă, 2 aprilie:
    • ACS Smart Basketball Team Cluj-Napoca – CSȘ Ploiești 53 – 17
    • CSȘ Alexandria – CS Olimpia București 98 – 45
    • CS Olimpia București – ACS Smart Basketball Team Cluj-Napoca 47 – 75
    • CSS Ploiești – CSS Alexandria 9 – 65
  • Duminică, 3 aprilie:
    • CS Olimpia București – CSȘ Ploiești 57 – 20
    • ACS Smart Basketball Team Cluj-Napoca – CSȘ Alexandria 68 – 85

ACS Napoca Baschet School Cluj-Napoca s-a deplasat la Oradea și a jucat în Grupa II, împotriva formațiilor Sportul Studențesc București, ACS Sepsi Sfântu Gheorghe și ACS Rookies Oradea, reușind de asemenea 2 victorii și 1 înfrângere, ceea ce le aduce o clasare pe locul 2.

Rezultatele meciurilor de la Oradea:

  • Sâmbătă, 2 aprilie:
    • ACS Napoca Baschet School Cluj-Napoca – Sportul Studențesc București 56 -55
    • ACS Rookies Oradea – ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 73 – 26
    • ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe – ACS Napoca Baschet School Cluj-Napoca 33 – 80
    • Sportul Studențesc București – ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 64 – 54
  • Duminică, 3 aprilie:
    • Sportul Studențesc București – ACS Rookies Oradea 27 – 69
    • ACS Rookies Oradea – ACS Napoca Baschet School Cluj-Napoca 79 – 51

LAPI Dej a fost repartizată în Grupa VI, Grupa Valorică B, alături de ACS WildCats Baia Mare și CN Mihai Eminescu Oradea. Turneul a avut loc la Baia Mare, iar dejencele s-au întors cu 1 victorie și 1 înfrângere.

Rezultatele meciurilor de la Baia Mare:

  • Vineri, 1 aprilie
    • CN Mihai Eminescu Oradea – ACS WildCats Baia Marea 84 – 35
  • Sâmbătă, 2 aprilie:
    • LAPI Dej – CN Mihai Eminescu Oradea 27 – 59
    • ACS WildCats Baia Mare – LAPI Dej 40 – 45

La masculin, toate cele trei echipe înscrise la această categorie au obținut victorii pe linie, ACS U-BT 1 Cluj-Napoca în Grupa Valorică A, iar ACS U-BT 2 Cluj-Napoca și ACS U-BT 3 Cluj-Napoca în Grupa Valorică B.

ACS U-BT 1 Cluj-Napoca s-a deplasat la Craiova pentru meciurile Grupei a III-a, în care a jucat alături de formațiile ACS Îngerii Băniei Craiova, CSȘ Brașovia Brașov și CSM Galați.

Rezultatele meciurilor de la Craiova:

  • Sâmbătă, 2 aprilie:
    • ACS U-BT 1 Cluj-Napoca – CSȘ Brașovia Brașov 92 – 35
    • CSM Galați – ACS ID Băniei Craiova 34 – 82
    • ACS ID Băniei Craiova – ACS U-BT 1 Cluj-Napoca 23 – 76
    • CSȘ Brașovia Brașov – CSM Galați 54 -42
  • Dumnică, 3 aprilie:
    • ACS U-BT 1 Cluj-Napoca – CSM Galați 97 – 22
    • ACS ID Băniei Craiova – CSȘ Brașovia Brașov 41 – 50

ACS U-BT 2 Cluj-Napoca a jucat la Focșani în Grupa a IX-a, alături de CS Fly OC Constanța, ACS Baller București și gazdele CSM 2007 Focșani.

Rezultatele meciurilor de la Focșani:

  • Sâmbătă, 2 aprilie:
    • ACS U-BT 2 Cluj-Napoca – CSM 2007 Focșani 70 – 22
    • CS Fly OC Constanța – ACS Baller București 60 – 27
    • ACS Baller București – ACS U-BT 2 Cluj-Napoca 12 – 68
    • CSM 2007 Focșani – CS Fly OC Constanța 20 – 59
  • Duminică, 3 aprilie:
    • CS Fly OC Constanța – ACS U-BT 2 Cluj-Napoca 37 – 64
    • CSM 2007 Focșani – ACS Baller București 50 – 47

ACS U-BT 3 Cluj-Napoca a organizat turneul Grupei a XI-a, adversare fiind LPS Viitorul Pitești și ACSB Șoimii Albi București. ACS Pantera Baschet Ploiești nu s-a prezentat la Turneul de la CLuj. Rezultatele meciurilor de la Cluj:

  • Sâmbătă, 2 aprilie:
    • ACSB Șoimii Albi București – ACS U-BT 3 Cluj-Napoca 31 – 88
    • LPS Viitorul Pitești – ACSB Șoimii Albi București 73 – 43
    • ACS U-BT 3 Cluj-Napoca – LPS Viitorul Pitești 87 – 54

Turneul 6, cel ce va cuprinde meciurile retur, va avea loc în perioada 22 – 23 aprilie.

SISTEM COMPETIȚIONAL JUNIORI
Click pentru sistemul de desfășurare a competițiilor în Campionatele Naționale de Juniori 2022-2023

Urmărește-ne pe Facebook

Categorii


TAG CLOUD

3x3 ajb trophy all4basket arbitri baby cepoi cupa romaniei domocos dumitrescu EYBL Featured federatia romana de baschet flavius lapuste foto jr. ajb trophy Jr. NBA L.A. Baschet lapi dej lapuste liga I mini nbs România servus baschet smart sr. ajb trophy sucala u-banca transilvania u-bt u14 U15 u16 u19 under 12 under 13 under 14 under 15 under 16 under 17 under 18 under 19 under 20 under 23 universitatea viitorul

More in Baschet de performanță