Connect with us

Baschet de performanță

U13: NBS și LAPI Dej, calificate la Turneele Finale A și B

ACS Smart Basketball Team și-a încheiat parcursul.

Campionatul Național Under 13 feminin și-a disputat ultimele meciuri din Faza Semifinală, aflându-se astfel competitioarele în ultimul act al competiției, atât în Grupa Valorică A, cât și în Grupa Valorică B. Județul nostru are trei reprezentante în competiție, una dintre ele urmând să evolueze în Turneul Final GVA, alta în Turneul Final GVB, în timp ce pentru a treia competiția s-a încheiat.

ACS Napoca Baschet School a jucat la Voluntari ultimele două jocuri din Grupa 2 (Grupa Valorică A), înregistrându-se următoarele rezultate:

• CSȘ Brașovia Brașov – CSO Voluntari 46-29

ACS Napoca Baschet School câștigă astfel Grupa 1 și se califică neînvinsă în Turneul Final GVA. Cele două grupe ale Turneului Final GVA vor avea următoarea componență:

• Grupa 1A: CSM București, ACS KSE Târgu Secuiesc, CSȘ Sfântu Gheorghe, CSO Voluntari
  • Grupa 1B: ACS Napoca Baschet School, ACS Dan Dacian București, CSȘ Brașovia Brașov, CSȘ Ploiești

Celelalte două echipe clujene, LAPI Dej și ACS Smart Basketball Team, au fost colege de grupă în Grupa Valorică B, mai precis în Grupa 4, iar dejencele au găzduit și acest ultim turneu, înregistrându-se următoarele rezultate:

• ACS Smart Basketball Team – CS Olimpia București 31-33

În clasamentul grupei, LAPI Dej a ocupat locul secund, asigurându-și prezența la Turneul Final GVB, cel care va stabili pozițiile în clasamentul 9-16, în timp ce ACS Smart Basketball Team a încheiat pe locul al treilea, terminând astfel sezonul. Componența grupelor pentru acest turneu:

• Grupa 2A: CSȘ Craiova, CSM Alexandria, LPS Alba Iulia, LAPI Dej
  • Grupa 2B: CS MP Sport Timișoara, LPS Galați, CS Olimpia București, ACS Primo Mega Ball Pitești

Turneele Finale vor avea loc în perioada 10-14 mai.