Connect with us

Baschet de performanță

Programul meciurilor de juniori din week-end

La acest sfârșit de săptămână demarează Campionatele Naționale dedicate juniorilor, Clujul găzduind patru turnee!

Programul meciurilor de juniori din week-end

În week-end-ul 9-10 octombrie debutează Campionatele Naționale Under 13 și Under 16, iar mai multe dintre echipele clujene angrenate în aceste competiții au cerut organizarea acestui prim turneu.

Astfel, sălile Școlii Gimnaziale ”Ion Agârbiceanu” și BTarena din Cluj, dar și sala de sport a Liceului ”Alexandru Papiu Ilarian” din Dej vor găzdui primele înfruntări ale noului sezon.

LAPI Dej va fi gazda primului turneu al Grupei A a Campionatului Național Under 13 feminin, iar meciurile din Sala LAPI se vor disputa după următorul program:

Sâmbătă, 9 octombrie

  • 10:00 ACS NBS Cluj-Napoca – LAPI Dej
  • 12:00 ACS Gladius Târgu Mureș – ACS Wildcats Baia Mare
  • 16:00 ACS Gladius Târgu Mureș – ACS NBS Cluj-Napoca
  • 18:00 LAPI Dej- ACS Wildcats Baia Mare

Duminică, 10 octombrie

  • 9:30 LAPI Dej- ACS Gladius Târgu Mureș
  • 11:30 ACS Wildcats Baia Mare- ACS NBS Cluj-Napoca

Celelalte echipe clujene care au programate meciuri sunt:

  • Under 13 feminin: SMART Basketball Team – deplasare la Arad

Grupele F și G ale competiției masculine a categoriei Under 13 vor fi, de asemenea, găzduite de echipe din Cluj, respectiv U-BT 1 și U-BT 2, meciurile urmând a se disputa în Sala Școlii Gimnaziale ”Ion Agârbiceanu” după următorul program:

Sâmbătă, 9 octombrie

  • 8:00 U-BT 1 Cluj-Napoca – U-BT 3 Cluj-Napoca
  • 10:00 ACS Gladius Lucky Dragons Tg. Mureș – LPS Târgu Mureș
  • 12:00 U-BT 2 Cluj-Napoca – CSM VSK C Miercurea Ciuc
  • 14:30 CSM VSK C Miercurea Ciuc – CSM Odorheiu Secuiesc
  • 17:00 CSM Odorheiu Secuiesc – U-BT 2 Cluj-Napoca
  • 19:00 LPS Târgu Mureș – U-BT 3 Cluj-Napoca

Duminică, 10 octombrie

  • 9:00 U-BT 1 Cluj-Napoca – LPS Târgu Mureș
  • 11:00 U-BT 3 Cluj-Napoca – ACS Gladius Lucky Dragons Tg. Mureș

Cei mai mari dintre juniorii care încep campionatul în acest week-end, Under 16, au programat la rândul lor un turneu în Cluj, Grupa G fiind găzduită de U-BT. Programul meciurilor din BTarena este următorul:

Sâmbătă, 9 octombrie

  • 10:00 LPS Targu Mures CSS Bega Timisoara
  • 12:00 U-BT Cluj-Napoca ACS Wildcats Baia Mare
  • 14:30 ACS Gladius Lucky Dragons Targu Mures U-BT 1 Cluj-Napoca
  • 16:30 ACS Wildcats Baia Mare LPS Targu Mures
  • 18:30 CSS Bega Timisoara U-BT Cluj-Napoca

Duminică, 10 octombrie

  • 9:00 CSS Bega Timisoara ACS Wildcats Baia Mare
  • 11:00 U-BT Cluj-Napoca LPS Targu Mures

Turneul Grupei D al Campionatului Național Under 16 feminin, grupă ce conține echipele Universitatea Cluj, LPS Alba Iulia și Universitatea Valbon Arad a fost amânat.

SISTEM COMPETIȚIONAL JUNIORI
Click pentru sistemul de desfășurare a competițiilor în Campionatele Naționale de Juniori 2022-2023

Urmărește-ne pe Facebook

Categorii


TAG CLOUD

3x3 ajb cluj ajb trophy arbitri baby cepoi domocos dumitrescu EYBL Featured federatia romana de baschet foto jr. ajb trophy Jr. NBA kuti L.A. Baschet la baschet lapi dej lapuste liga I mini nbs richard România servus baschet smart sr. ajb trophy u-banca transilvania u-bt u14 U15 u16 u19 under 12 under 13 under 14 under 15 under 16 under 17 under 18 under 19 under 20 under 23 universitatea viitorul

More in Baschet de performanță