Connect with us

Baschet de performanță

Minibaschet: Componența grupelor la masculin și feminin

Competiția dedicată sportivilor sub 12 ani debutează luni, 20 iunie.

Minibaschet: Componența grupelor la masculin și feminin

Federația Română de Baschet a anunțat componența grupelor pentru Festivalul de Minibaschet de la Costinești, care va avea loc în perioada 19-26 iunie.

Clujul are nu mai puțin de 8 echipe la start, dintre care trei la feminin și cinci în competiția băieților.

La feminin s-a înscris 48 de echipe, care au fost împărțite în cinci grupe.

Componența grupelor echipelor clujene la feminin:

  • Grupa A: ACS Smart Basketball Team Gri Cluj-Napoca, ABC leii București, ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, LPS Alba Iulia, CSȘ Gheorgheni, ABC Galactica Brașov, CSȘ Târgu Jiu, ABC CSU Sibiu, ACS KSE Târgu Secuiesc, ACS ID Îngerii Băniei Craiova.
  • Grupa D: ACS Smart Baskteball Team Albastru Cluj-Napoca, CSȘ Craiova Alb, CSȘ Bega Timișoara, CSȘ Ploiești, ACS Genial Baschet 22 București, CS Crișul Oradea, LT Lucian Blaga Reghin, ACS BC Sirius Târgu Mureș, ACS Premium Sibiu.
  • Grupa E: ACS Napoca Baschet School Cluj-Napoca, ACS Dan Dacian București, ABC Evolution Otopeni, ACS Templiers Academy Galați, CSȘ Mediaș, ABC Laguna București, ACS KSE Târgu Secuiesc, CSȘ Târgoviște, LPS Galați, ACS Primo Megaball Pitești.

La masculin s-au înscris 27 de echipe la secțiunea Avansați și 99 la Începători.

La avansați, Clujul are două reprezentante ale aceluiași club, ACS U-BT Alb și ACS U-BT Roșu, care a înscris trei echipe și la Începători:, ACS U-BT Gri, Albastru și Negru.

Iată componența grupelor echipelor clujene:

  • Grupa B Avansați: ACS U-BT Alb Cluj-Napoca, LPS Viitorul Pitești, CSȘ Mediaș 1, CS Tonika Pucioasa 1, ACS Isports Ploiești 1, ACS Alpha Sport Team Sibiu 1, ACS Cuza Pirates Brăila 1, ACS Energy Basketball Academy Târgu Jiu Albastru, ACS Horațiu Giurgiu București 1.
  • Grupa C Avansați: ACS U-BT Roșu Cluj-Napoca, ACS Dan Dacian Portocaliu, ACS Axiopolis Sport Cernavodă, ABC CSU Sibiu 1, ACSB Șoimii Albi București, ACS Isports Ploiești 2, ACS Alpha Sport Team Sibiu 2, ACS Baschet Team Giurgiu 1, ACS Sega Baschet București Roșu.
  • Grupa F Începători: ACS U-BT Gri Cluj-Napoca, ABC Evolution Otopeni Albastru, ACS Primo Megaball Pitești Negru, ACS Pantera Baschet Ploiești, CSȘ Unirea Iași, ACS Sega Baschet București Albastru, CSȘ Brașovia Brașov 2, ABC Slam București Albastru, ACS Cormoran Constanța.
  • Grupa H Începători: ACS U-BT Albastru Cluj-Napoca, ABC Hoops Brașov, ACS Ingerii Băniei Craiova Alba, ACS Champions București-Craiova, ACS Dan Dacian București Mov, CS Heart Drobeta Turnu Severin, ASCB Fan Baschet Otopeni Galben, ABC Laguna București Albastru, ABC Symbol Fox Slobozia.
  • Grupa K Începători: ACS U-BT Negru Cluj-Napoca, CS Steaua Magic București Galben, ACS Dan Dacian Galben, ACS Juniors Craiova, CSȘ Târgu Jiu, CSO Voluntari 2, ACS Horațiu Giurgiu București 2, ACS Templiers Academy Galați 2, CSȘ Craiova 1.

Programul de disputare va putea fi consultat pe site-ul FR Baschet: masculin / feminin, urmând ca tot acolo să fie actualizate și rezultatele.

SISTEM COMPETIȚIONAL JUNIORI
Click pentru sistemul de desfășurare a competițiilor în Campionatele Naționale de Juniori 2022-2023

Urmărește-ne pe Facebook

Categorii


TAG CLOUD

3x3 ajb cluj ajb trophy arbitri baby cepoi domocos dumitrescu EYBL Featured federatia romana de baschet foto jr. ajb trophy Jr. NBA kuti L.A. Baschet la baschet lapi dej lapuste liga I mini nbs richard România servus baschet smart sr. ajb trophy u-banca transilvania u-bt u14 U15 u16 u19 under 12 under 13 under 14 under 15 under 16 under 17 under 18 under 19 under 20 under 23 universitatea viitorul

More in Baschet de performanță