Liga I

Baschet de performanță

Liga I: Banca scurtă pierde meciul

CS Universitatea a avut probleme cu greșelile personale și a cedat jocul cu ”studenții” craioveni.

CS Universitatea Cluj a cedat meciul cu CSU Craiova, după un joc foarte bun, însă în care resursele limitate și-au spus cuvântul. CSU Craiova s-a desprins în primele secvențe și a stat cu trei-patru posesii în față pe tot parcursul primei reprize. După pauză, alb-negrii au sunat adunarea și, încet-încet, au tăiat deficitul până la un punct (55-56, min. 28). Timp de aproape zece minute s-a mers umăr la umăr, însă pe final ”U” Cluj a cedat, având doi jucători eliminați și alți trei care nu au intrat nicio secundă pe parchet.

• CS Universitatea Cluj – CSU Craiova 71-75 (15-24, 14-16, 29-19, 13-16)
    Marcatori CSU Cluj: Brie 22 (19 rec., 3 p.d., 2 int.), Lungoci 20 (6 rec., 6 p.d., 3 int.), Simionca 10 (6 rec., 1 p.d., 2 int.), Turdean 6 (2 rec., 2 p.d.), Boboș 6 (4 rec., 1 capac), Zaharie 4 (9 rec., 4 capace), Coste 3 (2 rec.), Dumitrescu (2 rec., 1 capac). A mai jucat Bîrlean.

• ACS CNAV Eagles București – CSM CSU 2 Oradea 65-70

În clasament, lideri sunt CSM Corona Brașov și CS Vâlcea 1924 Rm. Vâlcea, ambele cu câte cinci victorii și fără înfrângere, urmate de CSU Craiova, care ajunge la 3/2. Toate celelalte echipe sunt peste CS Universitatea Cluj-Napoca, care preia lanterna roșie din cauza meciului mai puțin disputat. În etapa viitoare, clujenii se deplasează la Iași, pentru jocul cu Politehnica.